RFID zabezpiecza banknoty

Czy możliwe jest takie zabezpieczenie banknotów, aby dokładnie wiedzieć czy jest on fałszywy czy nie? Czy pochodzi z rabunku czy też jest legalnym środkiem płatniczym?

RFID to technologia pozwalająca na elektroniczne odczytanie tagu z “rzeczy” która nie posiada własnego źródła zasilania. “Rzecz” składa się z np. papieru do którego jest “wprowadzona” antena RFID, malutki kondensator oraz chip. Antena pozwala na komunikację oraz na odbieranie mocy elektrycznej która jest następnie przechowywana w kondensatorze a służy do zasilania chipa. Chip przedstawia się swoim numerem. Jak zabezpieczyć banknoty?

Mamy banknoty w kasie banku, ich numery są poprzez RFID przeczytane i przechowane w systemie. Wydanie banknotów wiąże się z ich wyrejestrowaniem z systemu i wprowadzeniem do obrotu. Jeśli bankonoty zostały skradzione – można je “zastrzec” w systemie bankowym.

W łatwy sposób sprawdzimy również czy nasz banknot jest prawdziwy – jeśli mamy telefon z NFC – możemy poprzez internet sprawdzić historię naszego banknotu, albo jego status. W sklepach mogą być zinstalowane specjalne czytniki, które pozwalają na weryfikację banknotu.

Operatorem systemu jest NBP, który prowadzi centralny rejestr wszystkich banknotów. NBP udostępnia innym bankom oraz operatorom bankomatów interfejs do zmiany statusu pieniądza oraz wszystkim innym podmiotom interfejs do sprawdzenia statusu pieniądza. Wszyscy czujemy się bezpiecznie a nasze pieniądze mogą być prostsze.

Miłego :)

Comments are closed.

Easy AdSense by Unreal