Płaca minimalna

Pojęcie płacy minimalnej jest różnie rozumiane przez różne grupy społeczne. Dla pracowników, oznacza ona często minimum socjalne za które muszą wyżyć. Często brakuje pieniędzy do końca miesiąca  - bo kto wyobraża sobie przeżycie za 1386 PLN BRUTTO? A gdzie mieszkanie (kredyt)? Na drugim końcu są pracodawcy, dla których płaca minimalna jest często przeszkodą w uzyskaniu niskich kosztów wytworzenia produktów przez co przegrywają na rynku i nie zarabiają.

Jak to się robi w Chinach?

Pisałem już o płacy minimalnej w Chinach – w przeliczeniu na złotówki, jest to około 500 PLN brutto. Z punktu widzenia pracownika – niewiele, z punktu widzenia pracodawcy – rozsądne koszty pracy. Jaki daje to efekt?

Niedługo CAŁA produkcja światowa będzie ulokowana w Chinach.

Wydaje się nam, że mamy wysoką wydajność pracy i że można ją osiągnąć właśnie poprzez podnoszenie kosztów pracy ludzkiej przez co inwestorzy zaczną szukać innowacji. Czy na prawdę?

Inwestorzy, przedsiębiorcy rzeczywiście szukają innowacji – w Chinach. Tam mają najniższe koszty pracy. Ostatnio kupiłem kredki dla dziecka w jednym z marketów. Na etykiecie: wyprodukowano dla XXX na zlecenie firmy z Łodzi. Made in China.

Nawet prostych kredek olejnych nie jesteśmy w stanie wyprodukować w Polsce. Produkcja kredek wydaje się prosta. Ale nie u nas. Mam wrażenie że proces produkcji kredek nie wymaga wielkiej innowacyjności. Nie wymaga wielkich inwestycji. Dlaczego nie da się produkować kredek w Polsce?

Banalne pytanie. Ok – mam inne: Dlaczego w Polsce nie produkujemy najnowszych super hiper wytrzymałych akumulatorów o nieznanej jeszcze nazwie? Widzieliście proces produkcji baterii litowo – polimerowych?

Czy praca przy produkcji baterii jest warta 500 PLN? To zależy…

jakie są koszty życia w okolicy.

O co chodzi. Weźmy nasze minimum: 1386 PLN brutto. Netto: 1032 PLN. Mało?

No tak – w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu – mało. ZA MAŁO.

Ale w Mielcu? W Dąbrowie Tarnowskiej? W Kosówce? W Borkach? W Dąbrówce?

Do czego to prowadzi:

  1. Płaca minimalna zostaje zróżnicowana w zależności od POWIATU
  2. Przedsiębiorcy migrują do powiatów, gdzie mają najniższe koszty pracy
  3. Budują tam fabryki, rozwijają głównie po peegerowskie regiony
  4. Ludzie tam zarabiają MAŁO ale mają PRACĘ
  5. Mając pracę, starają się rozwijać, budować sobie perspektywy
  6. Płaca minimalna w pewnym momencie zostaje podniesiona – część przedsiębiorców przeniesie swój biznes gdzie indziej – część zostanie

Nie podoba Ci się?

Co wolisz: wysoką urzędową płacę minimalną (ile chcesz? 1500 brutto? 2000 brutto?) i brak możliwości zatrudnienia czy też niską płacę minimalną (dajmy na to, w słabo rozwiniętych powiatach 800 PLN brutto) ale mnóstwo pracy i jeśli się powiedzie Tobie i firmie w której jesteś zatrudniony to może dostaniesz podwyżkę, nagrodę, premię etc.? A jeśli już się nauczysz pracować zamiast popijać tanie wino i kraść – to może wyjedziesz do powiatu gdzie płaca minimalna jest wyższa?

Tak – pomysł jest ryzykowny – ale może doprowadzi do stanu, gdzie mój syn – teraz mający 6 lat i rysujący chińskimi kredkami wyprodukowanymi na zlecenie firmy z Łodzi dla francuskiej sieci handlowej będzie miał szanse kupić kredki wyprodukowane w Polsce na zlecenie firmy z Łodzi dla tej samej sieci handlowej tyle że, kupi je w Monachium.

Czyż dzisiaj realizowany plan gospodarczy nie jest ryzykowny? Pomyśl.

5 Comments

  • 2011/07/30 - 01:09 | Permalink

    I coannt tell a lie, that really helped.

  • 2011/07/30 - 08:38 | Permalink

    Articles like this really gersae the shafts of knowledge.

  • 2011/07/30 - 10:48 | Permalink

    Well put, sir, well put. I’ll cretainly make note of that.

  • 2011/07/30 - 18:50 | Permalink

    Umm, are you really just giving this info out for nhotnig?

  • 2011/07/30 - 19:23 | Permalink

    No more s***. All posts of this qauilty from now on

  • Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

    *

    You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

    *
    = 3 + 9

    Easy AdSense by Unreal